yasaklar ve yeni evimizden merhaba!


İnsanın varlığıyla sahip olduğu haklarının elinden alınmasının, önüne ardına duvarlar çekilip, yasaklar konmasının yarattığı hiddeti meğerse ömrümde hiç yaşamamışım. Çünkü bu ülkenin ırk, dil, din olarak çoğunluğunu oluşturan grubun içinde doğmuşum; ne okumak için, ne yaşamak için sınırlarımın üstünde çaba harcamak zorunda kalmamışım. Konforlu küçük burjuva hayatımda engel diye önüme konan şeylerin de etrafından dolaşmış, bir şekilde delmişim.

Blogger yasaklandığından beri, içimdeki hiddet geçmedi. Derinden, şiddetli bir basınçla yukarı yükselen, tepemin tasını attırmak deyiminin hakkını veren bir hiddet. İnternet dünyasında hak/yasak uygulamalarının, özellikle Türkiye’de yeni yeni konuşulmaya başladığını bilmeme rağmen; birine bir hak verirken sınırlarını başkalarının hak ihlaline izin verecek kadar geniş tutan; internet hakları üstüne zaten yol almış hukuk sitemlerini inceleyip bir an önce bir düzen oluşturması gerektiği halde “ben youtube a giriyorum, eminim siz de bir yolunu bulup giriyorsunuzdur” diyerek “işini bil vatandaşım, hak beklersen çok beklersin” demeye getiren başbakandan tutta hükümete, devlete, sisteme, adalete ve elbette kendime hiddetim. Ne oldu, bugün itibariyle yasak kalktı, davaya sebep olan siteler hak ihlalinden dolayı kapatıldı. Yani ilk başta yapılması gereken, onbeş gün sonra yapıldı. Peki bu süre içinde varlığı ve hakları yok sayılan kişiler? Onlar mı, canım burası neresi bilmiyorlar mı, bulsunlar bir yolunu…

İçimde yükselen hiddet ulaşması gereken yere ulaşamadı. Bu sürede, yasaklamanın ne menem bir şey olduğunu ucundan yaşamış, varlığı toptan yasaklanan insanların nasıl bu iç hiddete dayanabildikleri sorusuyla başbaşa kalmış oldum. Bir de bugün itibariyle Blogger üzerinden yayın yapan Rengarenk ve Siyah kapandı. Artık kendi yerinde, burda, www.rengarenkvesiyah.com ‘da.

Reklamlar
Bu yazı havadan sudan içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to yasaklar ve yeni evimizden merhaba!

  1. Kürşad dedi ki:

    aramıza hoşgeldin… ?:)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s