LÜBNAN (5)


 “Sonra bir öğretmen, ‘Bize eğitimden bahset.’ dedi.
Ve o cevap verdi:
‘Hiç kimse size, içinizdeki bilginin safağında halen
yarı uykuda olandan bir zerre fazlasını açıklayamaz. “*
Lübnan’a gelip de Fenike liman kenti Byblos’u,  kireçtaşı mağarası Jeita Grotto’yu ve St.Paul’un Hristiyanlığı yayarken uğradığı haç noktalarından biri olarak kabul edilen Harissa’yı görmeden dönmek olmazdı elbette.

Eğer bir kaç kişiyseniz, otobüs yerine yine şoförlü özel taksi ile seyahat etmek en iyisi (1). Ali söylediğimiz saatten önce gelmiş, bekliyor. Yolculuk planını ona bırakıp, kendimizi nemli Akdeniz havasının rehavetine teslim ediyoruz. Daha şehirden çıktık mı, yol uzun sürecekse uyusam mı acaba diye düşünürken, nehir kıyısında duruyoruz. Yeşillikler içinde bir Roma köprüsü bizi bekleyen. On dakikalık köprü molasında, kibrin, üstünlük taslamanın ve milliyetçiliğin sınır tanımayan yaygın bir insan defosu olduğu bir kez daha dank ediyor kafama. İşte köprünün kıyısında aynı sebepten mola varmiş iki Fransız motorlu gezginle aramda geçen konuşma:
–          Günaydın, siz de geziyorsunuz galiba, neredensiniz?

–          Günaydın, İstanbul
–          Aaa, İstanbul çok güzel bir şehir, boğaz… Biz Fransa’dan. Burdaki herşeyi Osmanlılar ve Fransızlar yaptı, biliyorsunuz. Onlar olmasaydı, bunlar, burası böyle olamazdı.
–          (Ne cevap verilir ki? Durup kültür denen şeyin terazide nasıl tartıldığını, bu tartımda burayı nasıl eksik çıkardığını sorsam ne çıkacak ki? İnsan hayata kör olmaya görsün!) Size iyi seyahatler.
 Konuşmaya devam etmemek kesmemiş olacak ki, köprünün üstünde fotoğraf çekerken tekrar geliyor.
–          İstanbul’u seviyorum ama Erdoğan’ı sevmiyorum.
–          Peki Sarkozy’i seviyor musun?
–          Evet, seviyorum. Sarkozy, zavallı Libyalıları diktatör Kaddafi’den kurtaracak.
–          (Ya sabır!) Haaaa, anladım. Hadi iyi günler.
Bir konuda hassaslaşınca, konuyu daha da üstüne çekersin ya, acaba öyle oldu da bu deli diyaloğunu ben mi çektim kendime? Karnımı tutarak gülsem, kabustan gülerek uyanmış olur muyum ki? Allah! Allah! Konuşmayı kafamdan atmak için derin bir nefes, bir kaç ya sabır…
 “Eğer gerçek bir bilgeyse,
bilgeliğinin evine davet etmek yerine,
sizi kendi aklınızın esiğine doğru yönlendirir.” *

 

Roma köprüsünden yaklaşık yarım saat sonra Jeita Grotto’ya varıyorsunuz (2). Mağaraya gidiş teleferikle, dönüşse alış veriş merkezlerindekilere benzer gezmelik bir trenlerle yapılıyor. İçerde fotoğraf çekmekse maalesef yasak.

 

Jeita Grotto üst üste iki mağaradan oluşuyor. Alttaki mağara 1836 yılında bulunmuş, üst mağara ise 1958’de. Mağaranın içinden geçen su aynı zamanda Lübnan’ın içme suyu. Üst mağarada uzun bir yürüyüş yolu var, alt mağara ise ancak botla gezilebiliyor ve Jeita nehrinin su seviyesi yükseldiği zamanlarda ziyarete kapatılıyor. İçerde gördüklerim bu dünyanın başka renkler ve boyutlarda bir yansıması sanki. Salkım saçak söğütler, sedir ağaçları, güller, keçiler, mantarlar, bal petekleri, işkembeler; başınızı kaldırdığınızda bambaşka formlar: kaf dağında kafese hapsedilmiş prenses ve dağa giden yolu tutan muhafızlar, boncuklar, kılıçlar, kapılar…   Masalın içinde gibi, hayal gücünüz ordan oraya koşturup, hafızanızdaki şekilleri bulmaya çalışıyor. Dışarı çıktığımda bir an etrafta gördüklerimin gerçekliğinden şüphe ediyorum. Zaten gerçekliğin ne olduğu da tartışmaya açık değil mi?
“Ve semboller ilminde usta biri,
size simgesel alanlardan söz eder,
ama sizi oralara taşıyamaz.
Çünkü bir kişinin sahip olduğu ilham,
kanatlarını başka birine ödünç veremez.”*

 

*Halil Cibran
(1)Tüm bu yerler için tüm gün kiralama ücreti 100usd.
(2) Beyrut-Jeita Grotto arası 18 km.

Reklamlar
Bu yazı Lübnan içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s