onlar ermiş muradına…


Çocukluğumda, oturma odamızdaki eski ahşap kitap dolabını ne zaman açsam, ansiklopedi,  kitap, sözlük kalabalığının içinde, gözüm hep açık mavi cildinin üstünde hiç bir şey yazmayan, cep boyutunda, kalın bir kitaba takılırdı. İlk sayfanın ortasında, küçük puntolarla kitabın adı yazardı: JANE EYRE. Okumaya başladıktan bir süre sonra bir heves aldım kitabı elime, daha bir kaç sayfa okumuştum ki annem “O senin yaşına uygun bir kitap değil, büyüdüğünde okuyabilirsin” deyip aldı elimden. Ondan sonra her yıl “Büyüdüm okuyabilir miyim artık?” diye sordum ve “Hayır daha henüz onu okuyacak kadar büyümedin” cevabını aldım. Ta ki  annemin yüzümdeki miyavlayan kedi ifadesine dayanamayıp “Tamam, okumaya başla bakalım. Ama, ağır gelirse bırak, seneye okursun” dediği beşinci sınıfın sonundaki yaz tatiline kadar. Böylece o yaz Thornfield’da, kasvetli büyük evin içinde Jane’le birlikte aşkı anlamaya çalışarak geçti.
Derken Charlotte Bronte, Jane Austine giden yolu açtı. O yolda beni, Jane’nin yaşadığı uçsuz bucaksız Thornfield arazisinden alıp, önce Emma ve Mr. Knightley’in yaşadığı Donwell Abbey’e, sonra da Elizabeth Bennet ve  Mr. Darcy’nin yaşadığı Pemberley’i götürdü.
Yıllar öncesinin aşıklarını aklıma getirense, İngiltere’deki kraliyet düğünü oldu. Bugün İngiltere’de iş yerleri düğünün şerefine tatilde. Westminster katedralinden canlı yayınlanan düğünü iş yerinde bilgisayardan veya evinde televizyondan izleyenleri düşünürsek, Türkiye ve Avrupa’nın geri kalanı da sanırım iş yavaşlatma halinde. Günlerdir kasvetli ülke gündeminin kıyısında, daha keyifli başka bir gündem akıp gidiyor. Gelinliği kim tasarlamış, kuyruğu Lady Di’nin gelinliğinden uzun mu olacak acaba, kimler katılıyormuş törene, demek canlı yayınlanacakmış e süper! yakışıyorlar birbirlerine, tören için hazırlanan yemeklerin malzemesi, masal gibi,  şapkalar Erkekleri bilemem ama kadınlar olarak bizim geçerli mazeretimiz var: ilk gençliğimizin aşk kitaplarını anıyoruz.  Jane Eyre ve Mr. Rochester, Emma ve Mr. Knightley, Elizabeth Bennet ve  Mr. Darcy’den sonra Catherine Middleton ve Prens William’ı da evlendiriyoruz.
Sihirli lambanın iyi kalpli cini, bir zamanlar Jane, Emma ve Elizabeth ile birlikte aşık olup, hayaller kurmuş tüm kadınlara romantik haftasonu süprizleri hazırlamanı istiyorum.  Hadi titret kalbimizi, kelebekler uçuşsun etrafımızda, sarhoş olalım tutkunun kokusuyla! “Ah, sessiz aşk neler yazmış, öğren artık okumayı. Aşkın sırrına ermişler bilir gözleriyle duymayı…” Sone 23, William Shakespeare
Jane Eyre, Charlotte Bronte, Jane Austin, Elizabeth Bennet, Mr. Darcy, Emma, Mr. Kindley ve Doctor Who için müziğimiz Mali’li kora ustası Ballake Sisoko ve Fransız Cellocu Vincent Segal’den olsun:
Reklamlar
Bu yazı havadan sudan içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s