Rafael’in ‘Scuola di Atene/The School of Athens/Atina Okulu’


Dünyanın her ülkesinden gelip Vatikan’ın tüm salonlarını, koridorlarını, kapı önlerini, duvar diplerini dolduran; kırklık desteler halinde toplanıp bir büyük ve hantal kırkayağı oluşturan turistlerin arasında kısa bir an da olsa durup bakmaya çalıştığım: ‘Stanze di Raffaello’ odasındaki ‘Scuola di Atene – Atina Okulu’. Keşke sakince karşısına geçip uzun uzun seyredebilseydim. Eski bir dostu hatırlıyorum bu resme bakarken. Aramızda gidip gelen e-maillerle kim kimdiri tamamlamaya çalışmamızı, sonra bulduklarımız hakkında toparladığımız bilgileri heyecanla birbirimize anlatışımızı ve bir gün öfkeyle birbirimizin hayatından tamamen çıkışımızı. 
Platon’un dediği gibi erdemle akış içinde olmayı, Diyojen’in dediği gibi mutluluğu kendine yetmekte, bilgelikte aramayı ve hür olmanın değerini bilmeyi diliyorum.       
Rafael, 1510-1511 yılları arasında tamamladığı ve rönesansın önemli eserlerinden kabul edilen bu resminde antik Yunan’daki felsefe, matematik, şiir, müzik, din, gökbilim, tıp, doğabilim ve hukuk bilginlerini bir araya getirir.  Rafael’in portre için kullandığı kişi ile figürün temsil ettiği kişi farklıdır -örneğin Plato (Eflatun) Leonardo da Vinci portresi ile temsil edilmiştir-; geriye figürleri açıklayan bir metin de bırakmadığından, resimde yer alan antik Yunan bilginlerinin kimler olduğunu kesin olarak söylemek zordur. Ama yine de ellerindeki kitapları, yaptıkları eylemler, el hareketlerinin temsil ettikleri, sahip oldukları eşyalar vs dayanılarak yürütülen tahminlere göre Wikipedia’da yer alan kim kimdir eşleşmesini paylaşalım. Ortada solunda öğrencisi Aristo, sağında bir şeyler anlatan akıl hocası Sokrat ile bir arada resmedilen Platon (Eflatun)’a; sağ alt köşede öğrencilerine ders anlatan Öklid veya Arşimet’e ve ortada merdivenlere oturmuş herşeyden, herkesten  âzade Diyojen’e çağlar ötesinden selam olsun!

 

1: Zeno of Citium 2: Epicurus 3: (Federico II of Mantua?) 4: Boethius or Anaximander or Empedocles? 5: Averroes 6: Pythagoras 7: Alcibiades or Alexander the Great? 8: Antisthenes or Xenophon? 9: Hypatia (Francesco Maria della Rovere?) 10: Aeschines or Xenophon? 11: Parmenides? 12: Socrates 13: Heraclitus (Michelangelo) 14: Plato (Leonardo da Vinci) 15: Aristotle 16: Diogenes 17: Plotinus (Donatello?) 18: Euclid or Archimedes with students (Bramante)? 19: Zoroaster 20: Ptolemy? R: Apelles (Raphael) 21: Protogenes (Il Sodoma, Perugino, or Timoteo Viti)
Reklamlar
Bu yazı İtalya içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s