Gökyüzünde bir Tanrı: Jüpiter


Eğer siz de uyumadan önce gökyüzünü seyredenlerdenseniz, bir kaç gecedir Ay’ın sağında parlayan yıldızı kesinlikle fark etmişsinizdir. Gördüğünüz, mitolojide sürekli yer değiştirdikleri için tanrısallık atfedilen gökcisimlerinden biri: Tanrı Jupiter. Eski çağlardan günümüze değişmeden gelen haftanın gün sayısı ve  Latince gün adları bu tanrısallık atfedilen 7 gök cismine: Güneş, Ay, Mars, Merkür, Jupiter, Venüs ve Saturn’e bağlanır.   [İspanyolca’dan örneklersek. 1.gün: Domingo (Güneş günü), 2.gün: Lunes (Ay günü), 3.gün: Martes (Mars günü), 4.gün: Miercoles (Merkür günü), 5.gün: Jueves (Jupiter günü), 6.gün: Viernes (Venüs günü) 7.gün: Sabado (Satürn günü)]. Jupiter, Yunan mitolojisindeki Zeus’un Roma mitolojisindeki karşılığıdır. Tanrıların kralı, gökyüzü ve yıldırımların efendisidir.
Henüz gökyüzünde Jüpiter’i fark etmemiş olanlar için NASA sitesinden [www.nasa.gov] bir Jüpiter aile fotoğrafı paylaşalım. Sol köşede Jupiterin Büyük Kırmızı Nokta’sı ve sağda 4 ayı, yukarıdan aşağıya sırasıyla Io, Europa, Ganymede ve Castillo.

Gezegendeki Büyük Kırmızı Nokta’nın sebebi Jupiter atmosferinde en az 300 yıldır  saatin ters yönünde 250mil/saat hızla devam eden bir fırtına. Lekenin kuzey güney çapı Dünya’nın çapından büyük, doğu batı çapı ise Dünya’nın çapının yaklaşık iki katı. Dört ayının içinde Europa bizim ayımızın büyüklüğüne yakın büyüklüğü ile en küçüğü, Ganymede ise Güneş sisteminin en büyük ayı.
Jüpiter ayları içinde hem renklerinden hem de İstanbul boğazıyla ilintili öyküsünden dolayı en sevdiğim, nehir tanrısı İnahos’un kızı Io’dur. Zeus’un (nam-ı diğer Jüpiter) Io aşkını ve Io’nun bu aşk yüzünden başına gelenleri de Wikipedia’dan alıntılayarak paylaşalım:
“İo’dan hoşlanan Zeus, onu eşi Hera’dan gizlemek amacıyla bulutlar arkasına saklar. Ancak Hera yine de şüphelenip olay yerine gelir. Bunun üzerine Zeus kendisini beyaz bir buluta, İo’yu ise bir ineğe çevirir. Aldanmayan Hera, ineği hediye olarak eşinden talep eder. Eşinden uzak tutmak adına onu Argos Panoptis adlı canavarın korumasında bırakır. Ancak Zeus Hermes’i yollayıp Argos’u öldürtür. Bunu başarmak için, Hermes, Argos’un uykuya dalıp 100 gözünden her birinin kapanmasını sağlar.
Bunun üzerine Hera, ineğe dönüşmüş İo’yu sürekli rahatsız etmesi bir sinek yollar. Kaçıp İstanbul boğazını (veya o zamanki adı ile “Bosporus” yani öküz geçidi), geçen İo, Prometheus ile karşılaşır. Kafkasya’da zincirlenmiş olan Prometheus, İo’ya gelecekte insan haline kavuşacağını ve onun soyundan Herakles’in geleceğini haber verir. İo oradan Mısır’a geçer ve Zeus tarafından tekrar insana çevirildikten sonra Mısır kralı Telegonus ile evlenir.”
Bu ay gökyüzünde neler oldu, gelecek gecelerde neler olacak diye merak ediyorsanız Hubble’ın sitesindeki “Tonight Sky”videosunu izlemenizi öneririm. 
http://hubblesite.org/explore_astronomy/tonights_sky/
Görsel:  
Reklamlar
Bu yazı hayat içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s