Ne dersin sayın insan biraz tevazu göstermen mümkün mü?


Ortaçağ geçeli çok oldu, gökbilimde epey yol aldık ama nafile; insan kendini hala evrenin merkezinde sanıyor. Ben, insan! Evrenin merkezinde duran, evrende olan bitene elim kolum henüz uzanmasa da yaşadığım dünyada herşeye hükmeden, efendi ve sahip! Doğadaki düzen benim yararıma çalışmadığı sürece çok da umurumda olmaz, bozarım; nasılsa hükmeden, bilgisi geniş olanım bozduğumu istediğimce yeniden yaparım. Güç bende! Onu kullanmayı bilen ve kullanma hakkına sahip olan sadece benim! İyi diyorsun da sayın insan, henüz kirlettiğin doğa ve ısıttığın denizler için bir çare ürettiğini gören olmadı. Belki biraz tevazu göstersen, durup kendine baksan, efendi değil de aslında zincirde bir halka olduğunu fark edeceksin. Böyle çılgınca tüketmeyi bıraksan, sadece evinin salonunu değil de gözünle gördüğün her yeri temiz tutsan, kestiğin ağaç sayısının –sen kesmedinse de evin yolun iş yerin için kesilen ağaçların- hiç değilse yarısını diksen mesela… Dünya, hem senin için hem de birlikte yaşadığın bitki, börtü böcek ve hayvanlar için daha yaşanılası olmaz mıydı? Ne dersin sayın insan biraz tevazu göstermen mümkün mü?
“Bitkilerin büyük bir bölümü yapraklarını, çiçeklerini ve meyvelerini mikrop üremesine ve çürümeye karşı ürettikleri, su geçirmez ve ısı yalıtımı sağlayan reçinemsi maddelerle korur.
Bal arıları bu reçinemsi maddeleri ağaçların gözdelerindeki çatlaklardan, tomurcuklardan ve yapraklardan toplar ve kovana getirir. Kovana getirilen ve değişik miktarda mumla karıştırılan bu reçinemsi madde propolis (arı mumu) olarak adlandırılır ve kovan içinde hem temizlik hem de yalıtım maddesi olarak kullanılır. Kış mevsimine hazırlanan arılar sonbaharda kovan girişini daraltmak, çatlakları ve gedikleri sıvamak, kovanın soğuk ve nem girebilecek her türlü deliğini onarmak amacıyla tüm bu alanları arı mumuyla kaplarlar. Böylece kovan hem soğuktan hem de dışarıdan gelecek mikroplardan korunmuş olur. İlkbaharda dışarı çıkmak için yine arı mumuna ihtiyaç vardır. Öncelikle eski arı mumları sökülür, kovan içinde hep birlikte aynı anda kanat çırparak kovan havalandırılır ve ilkbaharla birlikte gelen yaşam sevincine katkıda bulunacak arı yavruları için tüm petek gözleri propolisle temizlenir ve cilalanır. Ana arı yumurtalarını bu petek gözlere teker teker bırakacak ve her bir gözde, büyüdüğünde yaz boyunca bal yapmak için çalışacak genç ve güçlü arı yavruları oluşacaktır. Arı mumunun yoğun antimikrobiyal özelliği arı yumurtalarını her türlü hastalıktan korurken, antioksidan ve hücre yenileyici özelliği larvaların arı sütünün de yardımıyla çok hızlı büyüyüp gelişmesini ve sağlıklı kalmasını sağlar. Petek gözlerinin arı mumu ile temizliği soframıza gelecek balın depolanacağı, yumurta bırakılmayacak gözler için de geçerlidir. İşte arının üşenmeden, yorulmadan topladığı ve kendine özgü bir şekilde yoğurduğu bu mucize ürün, hem balına hem de yavrusuna sıhhî bir ortam sağlayan ve tüm tehlikelerden korunmak amacıyla kullandığı müthiş bir adaptasyondur.
Bal arılarının arı mumu (propolis) toplamak için tercih ettiği başlıca bitkiler arasında kavak, at kestanesi, kestane, söğüt, akçaağaç, çam, meşe, huş, köknar, kızılağaç, fındık, okaliptüs ve karaağaç sayılabilir. Ülkemizde yapılan araştırmalar sonucunda bal arılarının çoğunlukla kavak, söğüt ve kestane ağaçlarından arı mumu (propolis) topladığı belirlenmiştir.”
Kaynak: Tübitak Bilim ve Teknik Dergisi, Yıl 44 Sayı 526; Dr. Ömür Gençay Çelemli (Hacettepe Üniversitesi Arı ve Arı Ürünleri Uygulama ve Araştırma Merkezi), Dr. Aslı Özkırım (Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümü Arı Sağlığı Laboratuvarı)
Reklamlar
Bu yazı hayat içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s