Sen de bil ki: senden gelen her şey kabulüm


“Kim bulmuş ki yerini, kim ne anlamış sanki mutluluktan
Ey yağmur sonraları, loş bahçeler, akşam sefaları
Söyleşin benimle biraz bir kere gelmiş bulundum.”*
*E. Cansever
Canım Cansever’in bu şiiri, ne zaman okusam beni benzer düşüncelere götürüyor: Hayata gelişin tesadüfiliği, hayatın ele avuca gelemez kontrol edilemezliği, belki de seçebileceğim tek şeyin yaşamak olduğu ve bu yaşamanın ancak etrafımda olanlarla -insan, çiçek, gün doğumu, hayvan, ağaç, ez cümle gözümün gördüğü herşey- anlamlanıp katlanılabilir olacağı. Haftasonu 365 günle hesabımı kapatıp, yeni bir 365 güne başladım. Başlayan yeni yaş için söyleyeceklerimi 5 Mayıs 2011’de Rengarenk ve Siyah’a yazmışım:
“Hayat kimi şeyleri, biz onu görmeye, yaşamaya hazır olduğumuzda  karşımıza çıkarıyor. Değer bilir olduğumuzda ya da gücümüz yaşayacaklarımızı kaldırmaya yeter olduğunda. Sıradanmış gibi başlayan bir günün, içinde ne sakladığını kim bilebilir? Bana sorarsanız, büyük süprizler hep bu sıradan dediğimiz günlerin içinde saklıdır.
İnsan herşeyi önceden bilsin, planını programını yapsın, istediği şeyler istediği şekilde ve zamanda olsun istiyor. Böylece farkına varmadan evrenin kendisine hazırladıklarına kapısını, penceresini kapatıyor; kendini bildikleri ve  hayal dünyasıyla sınırlıyor. Oysa sınırlarımızın dışında, irili ufaklı milyonlarca süpriz, hayal dünyamızın ötesinde uçsuz bucaksız bir hayat var. Bunu bilsek bile, rutinin ve sınırlar içinde kalmanın rahatlığına doğalında bırakıyoruz kendimizi. Ta ki, sıradan bir günün içinde yüreğimizi hop ettirecek, miskinlik uykumuzdan uyandıracak, rutinin tik taklarını susturacak süprizlerin saklı olduğunu görünceye kadar. O sıradan günün pırıltısından gözlerimiz kamaşıp, sıradan lafını hiç bir günün hak etmediğini anlayıncaya kadar.
Sınırlarımı kaldırıyorum sevgili hayat, al beni de akışının içine! Biliyorum ki: sen, kurduğum hayalleri bilir, olacakları tam zamanında oldurursun. Sen de bil ki: senden gelen her şey kabulüm”

**

Süpriz yapmaktan ve süpriz yapılmasından mutlu olan kişi, 30.yaş gününde ömründe hiç kimsenin akıl edip kendisine özene bezene bir doğum günü süprizi hazırlamadığını fark eder. Böylece dünyaya gelişinin en çok kendisini ilgilendirdiğini algılar, doğum günlerini kendine hediye etmeye karar verir. O gün kesinlikle işe gitmez, zaman telaşı içinde olmaz, yapacağı şey o anda en çok canının çektiği şeydir, ister evinde şımartır kendini, ister sokaklarda, isterse hiç bilmediği bir şehrin kafelerinde, o gün asla stres yaşanmaz çünkü stres yapacak şeylere yaklaşılmaz, hayatın akışı içinde olmanın farkına varılmaya çalışılır, nefes almaya adım atmaya gülmeye ve kalbinde yaşam sevinci hissetmeye minnet duyulur, o gün yaşamda son günmüş gibi bakılır etrafa, bir daha söyleyemeyebilirim diye pervasızca söylenir sevgi sözleri, o gün yaşam halkasına eklenilen gündür. Süprizsever 40 yılı tamamlarken, hayatında olan tüm sevdiklerini bir arada görmek için bir kır kasabasında şenlik düzenler.  İki gün boyunca süren şenlikte dans, kahkaha, sevgi, sohbet ve huzurla kapatılır bir kapı ve diğerine geçilir. Sevildiğini hissedip, sevgisini sunar.  Ve şenliğin sonunda ömründe ilk kez bir doğum günü süpriziyle karşılaşır. Bu,  içinde rengarenk 360 kartın olduğu mavi pembe çiçekli bir kutudur. Her kartın üstünde hayatındaki insanların söylediği/yazdığı sözler, düşünceler, dilekler vardır. Her güne bir kart, ömürlük bir hazine kutusu! 
“İçimde ve etrafımda sevgi eksik olmasın, beni sevgiyle çoğalt” dileğimi kabul ettiğin için teşekkürler hayat!   

 

Reklamlar
Bu yazı hayat içinde yayınlandı. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s