Yalnız Kadınlar Arasında


“Yürürken, on yedi yıl önce Torino’yu terk ettiğim, bir insanın bir başka insanı kendisinden daha fazla sevebileceğine karar verdiğim akşamı düşündüğümü anladım. Oysa gerçek isteğimin dışarı çıkmak, dünyaya adım atmak olduğunu, adım atabilmek için de böyle bir gerekçe, böyle bir bahane gerektiğini kendim de biliyordum. Beni kendisiyle birlikte götürüp, bana bakabileceğini sandığında Guido şaşkına dönmüştü, bilinçsizce sevinmişti  -oysa her şeyi daha başından biliyordum. Elinden geleni yapmasına, çalışıp çabalamasına izin verdim. Yardımcı bile oldum ona, onunla birlikte olmak için işten erken çıkıyordum. Morelli’ye göre derdim, başımın belasıydı o. Üç ay boyunca gülmüş, Guido’yu da güldürmeye çalışmıştım: Bir şeye yaramış mıydı? Benden ayrılmasını bile beceremedi. İnsan bir başkasını kendinden daha fazla sevemez. Kendini kurtarmayı beceremeyeni, kimse kurtaramaz.
Ama yine de o günlere teşekkür borçluydum, bu noktada Morelli haksız değildi. Nerede olduğunu, sağ mı ölü mü olduğunu bilmiyordum, ama başarımı Guido’ya borçluydum ve onun bundan haberi bile yoktu. İpe sapa gelmez sözlerine, halının üstünde diz çöküp, kendimi ona verdiğim, onu sevdiğim için teşekkür etmesine gülmüştüm hep. “Bilerek yapmıyorum,” demiştim. Bir gün, “En büyük iyilikler bilinmeden yapılır,” demişti, o da.
“Sen böyle bir şey hak etmiyorsun,” demiştim.
“Kimse bir şey hak etmez ki,” diye yanıt vermişti.
On yedi yıl. Önümde en azından daha bu kadar süre vardı. Artık genç değildim ve bir erkeğin –en iyisinin bile- değerinin ne olduğunu biliyordum. Kemerlerin altından çıkıp vitrinlere bakmaya koyuldum.” Yalnız Kadınlar Arasında, Cesare Pavese; Çeviren: Rekin Teksoy, Can Yayınları; Sayfa 26,27
Reklamlar
Bu yazı edebiyat içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s