bugün Pi’lerden hiperboliği, kendimden farkta yaşayanı seçiyorum


Dün akşam dansa gitmek için hazırlanırken telefon çaldı. Arayanın saatlerdir bu konuya kafa patlattığı, kafasının içindeki düşünceleri durdurmadan soluksuz konuşmaya başlamasından belliydi.
-Alo, sana bir şey soracağım.  Kadınlar ayrıldıktan sonra eski sevgililerini neden aramazlar? Yani sadece nasılsın demek için. Hani sevgiliyken herşeyini bilmek istedikleri, önemsedikleri adam, ayrılınca neden yaşamış ölmüş umurlarında değilmiş gibi olur?  Bunca yıldır sevgilim dediğim kadınlardan biri bile beni ayrıldıktan sonra aramadı. Uzun ya da kısa bir ilişki yaşamışız, o sırada paylaşmak istediklerimizi paylaşmış, hayatlarımıza dahil olmuşuz. Anlamıyorum, bu kadınları çok mu kızdırmışım ya da ben kurtulunca bir daha dönüp bakılmayacak kadar kötü bir adam mıymışım ki tek bir tanesi bile, ayrılığın üstünden aylar yıllar geçtikten, konu soğuduktan sonra bile,  “İyi misin?” diye aramadı. Sen arasaydın diyeceksin, aradım. Telefondaki sesleri gereksiz, anlamsız bir şey yapıyormuşum gibi soğuk ve mesafeli, neden aradın diye sorduklarında aslında söylemek istedikleri bir daha arama demekmiş gibi uzak oluyor. Sen de kadınsın, neden böyle oluyor sence?
-Sadece kadınlar değil, bana sorarsan erkekler de aramaz. Hayatı böyle paketlenmiş dönemler halinde peşimiz sıra sürüyüp gideriz. Eğer hafızasını kaybetmemişse, aramayan da zaman zaman “Acaba nasıldır?” diye düşüyordur. Bir de eski sevgiliyi görünce yaşanacak dalgalanmayı, kapatılan defterlerin açılınca içinden çıkacakları düşünüp vazgeçmek var. Nihayetinde eski defterleri sadece canın istediği zaman tek taraflı olarak açmak daha güvenli değil mi? Hem egomuza atılan çizikleri bu kadar önemsemiyor olsaydık, beğendiğimiz birine bunu söylemek için türlü dereden su getirip, işi dolandırmaz yekten söylerdik di mi? Umarım ego çiziklerinin önemsiz olduğunu anladığımızda çok yaşlanmış olmayız.
Daha kesin bir cevap, kafasındaki soru yumağını çözecek bir açıklama bekliyordu. Ama ne yazık ki bende de yoktu. Bir kaç gün içinde buluşup, bu karmaşayı rakı sofrasına meze yaparak iyice kör düğüme çevirmek konusunda anlaşıp kapattık telefonu.
Bu sabah bir süredir takip ettiğim Afili Filintalar bloğunda [www.afilifilintalar.com] Emrah Serbes’in Afili Parçalar’ında aşağıdaki satırlara rastladım. Eyvah! Dün akşam “Üç farklı Pi var, sen hangisinden bahsediyorsun?” diyerek beni uykumda denklemler, hiperbol evren modelleri, Pikareler ve çözülmez denklemlerle başbaşa bırakan fizikçi dostumdan sonra, şimdi de “İnsan en az üç kişidir” diyordu biri afili afili.
“64)gizlice söyle bana
her şeyi anlamak zorunda değiliz. kaç yaşında olduğunu anlamak için kesilir mi bir ağaç. bir dalgıç nasıl siler gözyaşlarını. kederli günlerde bağlanmaya daha açık oluyor insan. ama zaten her şey yolunda giderken kim sevebilir. bizi bir araya getiren sebepler ayıran sebeplerle aynı. ama şimdi bunlar biraz hüzünlü konular özet geçelim. /…/hayatımızı değiştirecek insanlar sessiz sedasız geçtiler yanımızdan. onları görmedik yoktu kara atları. ne öğrendik onca bulmacadan: çinekop lüfer balığının küçüğüdür. resimdeki şarkıcıyı yolda görmüştük bir seferinde. sıhhiye köprü altında o mahşer yeri provasında. çok daha fazla şey öğrenmiştik.
72. kapanış konuşması
İnsan en az üç kişidir. Kendisi, olmak istediği kişi ve aradaki farkta yaşayan üçüncü. En sahicisi de bu üçüncüdür. Olmak istediğin kişiden kendini çıkardığında, aradaki farkta yaşayan kişidir en çok sana benzeyen. Ne kendin kadar huzursuz ne de olmak istediğin kişi kadar hayalidir o. Yine bu yüzden iki insanın birbirine âşık olması en az altı kişi arasında geçen bir hadisedir. Hangi kişiliğinin hangi kişiliğe, hangi parçanın hangi parçaya özlem duyduğunu çözemediğinde, içmeyi unuttuğun sigara parmaklarını yakana kadar karşı duvara bakarsın.”

 

 
Reklamlar
Bu yazı edebiyat, havadan sudan içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s