“Vahşet Tanrısı”, İstanbul Devlet Tiyatrosu


Medeni davranmak nedir ki? Kibarca, anlayışlıymış gibi, aa canım olur böyle şeyler, elbette önemli olan konuşarak anlaşmak yoksa, biz eğitimli insanlarız, kavga edecek değiliz ya, lütfen lütfen bir parça daha alın kekten, lütfen, rica ederim, ama söyledikleriniz… Sınır nerededir? Medeniyet nereye kadar uzanır? Özümüz ne kadar şiddete yatkın ya da biz söz konusu olunca ne kadar anlayışlıyız? Peki çocuklarımız, hayallerimiz, hayalleri bir kenara koyup elimizdekilerle yetinmelerimiz, yetindiklerimize burun kıvırırken kendimize kızmalarımız, kızdıkça üstümüze yapışan anlayışlıymışız hallerimiz… Sahi nedir medeniyet?

Bu yıl kişisel tiyatro sezonum geç ama muhteşem bir oyunla açıldı: Vahşet Tanrısı ya da orjinal adıyla ‘Le Dieu du Carnage’. Yasmina Reza’nın bu oyununu İstanbul devlet Tiyatroları 2009/2010 sezonundan beri nerdeyse kapalı gişe oynuyormuş. Oyunun ilk gösterimi işe 8 Aralık 2006’da Zürih’te yapılmış, aynı yıl Paris ve Londra’da da sahnelenmiş. Londra’da En İyi Yeni Oyun dalında Oliver ödülü, Broadway’de En İyi Kadın Oyuncu dalında Tony ödülü almış. İstanbul’da ise Vahşet Tanrısı oyunundaki performansıyla Zerrin Tekindor, geçtiğimiz tiyatro sezonunda En İyi Kadın Oyuncu dalında Afife Jale Ödülü’nü aldı.
Tiyatro kitapçığından alıntıyla oyunun konusu şöyle: Çocukları kavga etmiş olan iki aile “medeni bir uzlaşmaya varmak” istemektedir. “Kibarca” konuşmaya başlarlar aralarında. Ama sonunda kıyamet kopar. Çünkü hayatları farklı mutsuzluk biçimlerinden oluşan bu dostlarımız şu gerçeği bilmiyorlardır: İnsan aşkı ve evliliği hayalleriyle -yeteneğiyle- yaratır ve karakteriyle mahveder. Karakter kaderdir! Ve çocuklar evden çıkıp “hayata karışırlar”.

Oyunun ismindeki vahşete aldanıp gerilimli ya da konusunun bildik oluşuna takılıp vasat bir oyunla karşılaşacağınızı sanmayın. Oyun, bir evin salonunda geçiyor, sahneye giriş çıkışlar çok az ancak ritim nerdeyse hiç düşmüyor. Oyunculuklar ve oyuncuların birbiri ile uyumu çok iyiydi. Özellikle Zerrin Tekindor, mükemmel! Kendinize bir güzellik yapıp, tadı dimağınızda kalacak, tiyatro izlemenin zevkine varacağınız, kahkadan kırılacağınız bu oyunu  mutlaka izleyin derim. Ama olur da izleyemezseniz, farklı bir halde çıkacaktır yakında karşınıza: Roman Polanski’nin yönettiği, oyun uyarlaması olan bir filmi 2011 yılında Vahşet adıyla gösterime girecek. Film Polanski’nin taciz davası nedeniyle Amerika giriş yasağından dolayı Paris’te çekilmiş. Kimler mi oynuyormuş? Jodie Foster, John C. Reilly, Christoph Waltz ve Kate Winslet.
Oyunun Künyesi:
Yazan: Yasmina Reza
Çeviren: Zeynep Avcı
Yöneten: Celal Kadri Kınoğlu
Dekor-Kostüm: Serpil Tezcan
Reji Asistanı: Başak Özyönüm
Işık: Ayhan Güldağları
Oyuncular:
Ülkü Duru
Zafer Algöz
Zerrin Tekindor
İşdar Gökseven
 
Reklamlar
Bu yazı tiyatro içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s