Simone de Beauvoir’dan Nelson Algren’ e


” … Kalbim ağrıyor, kederli bir akşam. Keşke şimdi bana gülümsediğini görebilseydim. Gülüşüne ihtiyacım var. Kendimi aptal, ama çok aptal, üşümüş bir kurbağa gibi hissediyorum. Timsah kucağının sıcaklığına kıvrılıp çabucak uykuya dalsaydım. İyi geceler aşkım.”
“İlk günden beri sana karşı hep bir suçluluk duygusu içersindeydim. Seni bu kadar çok seviyor, ama o kadar az şey verebiliyorum ki. Bana güvendiğini biliyorum. Buraya gelip Fransa’da yaşamayı asla kabul etmezdin. Aslında sen beni Paris’e bağlayan şeylerle bağlı değildin ABD’ye. Kendimi haklı çıkarmaya çalışmıyorum. (…) Paris’e gelmeyi kabul etseydin, hatta isteseydin, her yıl üç dört ay birlikte olurduk, her şey daha farklı olurdu o zaman.” 
“Bugün seni özlemeye, seni beklemeye, beni yine o güçlü, sevgi dolu kollarında tutacağın kutsal günü beklemeye başladım. Bu canımı acıtıyor Nelson; ama bu kadar canımı acıttığı için mutluyum da; çünkü bu dayanılmaz acı, sevgi demek ve senin de beni sevdiğini biliyorum. (…) Çok mutluyum; çalışmak, çalışmak, çok çalışmak istiyorum. Şikago’da kalamayışımın sebebi de işte bu. İçimde sürekli çalışma ihtiyacı, çalışarak hayatıma bir anlam katma ihtiyacı var. Sen de aynı şeyi hissediyorsun. İşte bu yüzden birbirimizi bu kadar iyi anlıyoruz. Sen kitaplar yazmak, iyi kitaplar yazıp dünyayı daha yaşanabilir bir yer haline getirmek istiyorsun. Ben de bunu istiyorum. İnsanlara benim düşünme biçimimi aktarmak istiyorum. Bütün seyahat planlarımdan, eğlenceden vazgeçmeliyim. Sonsuza dek dek seninle olabilmek için arkadaşlarımdan, Paris’in güzelliğinden vazgeçmeliyim; ama sadece mutluluk için, aşk için yaşayamam. (…) Her şeyin yolunda olduğunu bilsem de bu akşam elimde değil deliler gibi ağlıyorum; çünkü seninle çok mutluydum, seni çok sevmiştim; oysa sen çok uzaklardasın.” 
 Kaynak: Aşk Mektupları, Gendaş Yayınları
Reklamlar
Bu yazı edebiyat içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s