Milano


Bir şehirle ilk karşılaşma. Tüm duyuların açık olduğu, bedenin şehrin içine sızmak için can attığı, tüm benliğin burada ve bu ‘an’da varım dediği büyülü an. Dönüşüm. İster şehrin haritasını açıp neredeyim nereye gitsem diye planlayarak, ister uzakta gözüne takılan bir binaya doğru, ister ağaçlı yolun nereye çıktığını merak ederek, yürümek. Gözlerin yolda yürüyen insanlar, ağaçlar, binalar, gökyüzü, yerdeki taşlar, yanından geçtiğin kafede oturan adamın kahve fincanına uzattığı dudağı, bankta oturan yaşlı kadın, koşturan siyah topuklar, otobüs durağı, vitrinler arasında; kulağın kuş sesinden, insan sesine, trafiğin mekanik sesinden, yanından geçtiğin parkın sessizliğine sekerken, yürümek.
Bir zaman sonra içinde gezilen şehirle geride bırakılan şehir birbirine karışıyor. Artık yolcu için her iki şehri zihninde yeniden kurma zamanı. Dinleyenlerse, duyduklarının fiziksel olarak içinden geçilen şehre mi yoksa yolcunun zihninde kurduğu  şehre mi ait olduğunu bilemeyeceklerinden, hepsini kendi yaşadıkları şehirle birleştirip zihinlerinde yepyeni başka bir şehir kuracaklar.
“Kentlerle ilişkimiz rüyalarla olduğu gibidir: hayal edilebilen her şey aynı zamanda düşlenebilir, oysa en beklenmedik rüyalar bile bir arzuyu, ya da arzunun tersi, bir korkuyu gizleyen resimli bir bilmecedir. Kentleri de rüyalar gibi arzular ve korkular kurar; söylediklerinin ana hattı gizli, kuralları saçma, verdiği umutlar aldatıcı, her şey başka bir şeyi gizliyor olsa da.” (s.87)

“Cities, like dreams, are made of desires and fears, even if the thread of their discourse is secret, their rules are absurd, their perspectives deceitful, and everything conceals something else.”*

Şehirleri birbirine bağlayan, aynılaştıran halkalardan biri: yanından geçerken görmezden gelinenler, ışıltının kıyısında karanlığı seçenler ya da seçmek zorunda kalanlar, güçlünün yoluna devam edip güçsüzü geride kendi haline bırakması.

Yengeç,  ‘Sen gözlerini kapattın diye karşındaki kaybolmaz, söyle neresinde duruyorsun bu kurmacanın?’ diyor.  
* Italo Calvino, Invisible Cities / Görünmez Kentler
Reklamlar
Bu yazı english, geziler, İtalya içinde yayınlandı ve , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s