Milano


Şehirler de insanlar gibi kurmaca düzenin efendileri tarafından etiketlenip, etiketinde yazan sınırların içine yerleştirilir. Kiminin payına romantizm düşer, kimine kültür, kimine karmaşa, kimine yokluk, kimine hiçlik; kimi için ‘görülmeden ölünmemeli’ denir, kimine gidersen öleceğin garantidir, kimine sadece sevgiliyle gidilir, kimineyse tek başına ya da derin sırlarını saklayan kankanla; kimi ruh yolculuğu vadeder, kimi zevkin doruklarını, kimi 24 saat eğlenceyi, kimi de ıssızlığı.
Milano, etiketinde “moda, tasarım ve alışveriş” yazan şehirlerden. Dünyaca ünlü markaların ve tasarım ürünlerinin satıldığı yüksek tavanlı ışıltılı mağazalar, minimalist veya gösterişli vitrinler, külkedisini prensese çeviren perinin içerde bir yerlerde olduğunu fısıldayan cansız mankenler. “Bellek denen şey çok zengin: Sürekli yineler göstergeleri, yineler ki kent var olmaya başlasın.” (s.69)*

Alışveriş yapmayı seviyorsanız, cennettesiniz. Alışveriş değil ama yine de acaba mağaza vitrinlerine baksam belki de diyorsanız kendinizi sokağın akışına, vitrinlerin ışıltısına bırakın gitsin. Nerede mi? Via Montenapoleone, via Manzoni, via della spiga ve corso Venezia’yı kapsayan Quadrilatero della Moda’da; Duomo-corso Vittorio Emanulel II-Galleria-via Dante bölgesinde, Vercelli-Belfiore-Marghera civarında, Brera ve Solferino’da.

Hem tasarım ürünü olsun hem indirimli olsun diyorsanız ve vaktiniz de varsa fabrika satış mağazalarından oluşan alışveriş kasabalarını dolaşmak da fena fikir olmayabilir: Fidenza Village (Milano Parma arasında), Foxtown ( Milano Lugano arasında), Serravalle Designer Outlet (Milano Genova arasında), Vicolungo the Style Outlets (Milano Turin arasında), Franciacorta Outlet Village (Milano Verona arasında)
* Italo Calvino, Görünmez Kentler
Reklamlar
Bu yazı geziler, yengecin gördüğü, İtalya içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s