Sanmalar


siyah beyaz049
Nihayet kış; yoğunlaştıran, görünür kılan, boşluktaki şeyleri ortaya çıkaran ve tam da bu yüzden aşka ve ayrılığa en yakışan mevsim. Güneşin, hayalden hayale uçuran yanılsamalarından uzaktayım artık. Parmak uçlarında sekerek değil, yerçekimine teslim adımlarla yürünen günler. Gri ve soğuk. ‘Özlem, bütün dünyanın grileşmesidir. Bütün dünyaya ancak onun renk verebilmesi. Özlem, dünyaya renk veren griliktir.’* Griliğin kaynağına gidip içime bakıyorum. Tek bir soruyu defalarca sorup, aynı cevabı alıyorum. İkna olmuyorum. Kelimelerin yerini değiştirip en beklemediğim anda bir daha, bir daha, bir daha  soruyorum. Etime yerleşen bir şey var mı yok mu anlamak için, soğukta kendimi ha babam deşiyorum. ‘Gelecekle ilgili tasarımlarında ise, ikisi bir arada durur: olanaklı bir doluluk ile olanaklı bir boşluk. Dopdolu bir varlık ile bomboş bir yokluk. Özlem budur işte’* Bir şahite ihtiyacım var ey!
*Oruç Aruoba
Reklamlar
Bu yazı hayat, yengecin gördüğü içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

2 Responses to Sanmalar

  1. zerka dedi ki:

    fotoğrafla kelimeler ne güzel bir bütün olmuşlar. aklıma şu mısralar düştü: “Tanrım/ Ona bir salıncak! / Bir gidip bir geliversin diye boşlukta…Tanrım/ Ona bir salıncak! /Tam burda/ Gözlüklü, kış akşamları yüzlü bir bahçıvan/ Sorar o sokak kedisinin dilindeki hızla/ Sorar o çiçekleri -bir çiçek olmayan yalnız- sorar sorar sorar”

    • Zerka, ne iyi geldi kapalı bir Aralık sabahında bu şiiri hatırlamak. Sevgili Cansever ey! “Sonra ne?Sabah!İyi bir gün başlar ne de olsa/Tepeden tırnağa beyazlar giyinmiştir kadın/Ne var ki bir kadın gibi değil, bir aşk, bir umut gibi değil/Bir aralık gibi durur dünyada/İşte bir soru!/Okurken elinde tuttuğu; okumaz, gene elinde tuttuğu/”Önce hep gece vardı” diyen bir kitapla/Biz buna bir sorunun sınırsız gerilimi diyoruz/Diyoruz; çünkü o kadın/Ne yapsa, neye uygulansa
      Bir aralıktır şimdi dünyada/Bir aralık, bir aralık!” Sevgiyle..

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s